Suomen Golfliitto järjestää yhteistyössä Speedgolf Finlandin kanssa Speedgolf SM-sprint -kilpailun Lahden Golfissa perjantaina 4. elokuuta. Kilpailumuoto on 3r kisa, jossa tulos muodostuu perinteisesti juostusta ajasta + lyönneistä muutettuna ajaksi. Jokaisen lyönnin ajallinen arvo on 10 sekuntia. Lähtöväli on 3 minuuttia. Pelattava reititys on Kisälli-kentän reiät 1-3. Kisa kuuluu perinteisen SM-viikon monilajikirjoon, jossa Speedgolf on yksi päälajeista, kisa televisioidaan suorana YLE Areenassa ja julkisella TV-kanavalla.

Ilmoittautuminen päättyy 31.7. Kilpailumaksua ei ole. Mukaan mahtuu 30 pelaajaa. Finaaliin pääsee miesten sarjassa karsintakilpailun 12 parasta ja naisten sarjassa 4 parasta pelaajaa. Finaali pelataan karsintakilpailun mukaisten tulosten käännetyssä paremmuusjärjestyksessä.

Ohjelma:

  • Klo 12 alkaen kilpailukenttä pelaajien vapaassa käytössä n. 14:45 asti
  • 15:00 Karsintakilpailu
  • 17:00 VIP-sprint
  • 18:00 Finaalit
  • Noin klo 19 palkintojenjako

Kilpailun organisoinnista vastaa pääosin Speedgolf Finland, mutta Lahden Golfin panosta tarvitaan lähinnä tulospalveluun. Tulospalvelussa ajetaan golfautolla jokaisen kilpailijan perässä ja merkitään iPadiin tiedot käytetyistä lyönneistä. Tarvitsemme arviolta n. 10 vapaaehtoista tähän tehtävään. Jotta suorassa TV-lähetyksessä kaikki sujuu mallikkaasti, pidetään torstaina iltana 3.8. klo 17:00 harjoituskilpailu, missä tulospalvelua harjoitellaan. Harjoituskilpailuun otetaan mukaan 20 ensin ilmoittunutta ja voittaja (yksi mies ja yksi nainen) saa paikan perjantain VIP-kilpailussa. Kisa on maksuton.

Mikäli haluat osallistua hienon tapahtuman onnistumiseen, ilmoittaudu mukaan vapaaehtoiseksi osoitteessa tommi.nikunen@lahdengolf.fi tai käy toimistossa ilmoittautumassa. Vapaaehtoisille ruoka- ja juomatarjoilu sekä t-paita.

Harjoituskilpailu Sprint Speedgolf Kisälli reiät 1-3, 3.8. klo 17:00

  • Ilmoittautuminen auki 31.7. klo 14:00 asti Lahden Golfin NexGolfissa
  • Pelataan Kisällin reiät 1-3.
  • Mukaan mahtuu 20 ensin ilmoittautunutta.
  • Paras mies ja paras nainen mukaan perjantain VIP-kilpailuun.