Lyönti outista

Pallo meni outiin ja löin sieltä huomaamatta että pallo oli outissa. Sen jälkeen pelikaverit havaitsivat asian ja menin lyömään uuden pallon edelliseltä lyöntipaikalta. Tuleeko rankkareita?

Kun pallo on outissa, se ei ole enää pelissä oleva pallo. Kun kyseistä palloa lyödään, kyseessä on väärän pallon pelaaminen (sääntö 15-3, decision 15/6) ja pelaaja saa tästä 2 lyönnin rangaistuksen.

Timo Huvinen 3.7.2015

Jaa tämä sivu...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin