Onko pallon heittäminen griinillä griinin pinnan kokeilemista?

Pelaaja A chippaa pallon suoraan reikään. Pelaaja B nostaa pallon ja heittää sen A:lle siten, että se osan matkasta vierii griinillä. Katsotaanko tämä säännön 16-1d (viheriön pinnan kokeileminen) rikkomiseksi?

Ei, tämänkaltaista toimintaa ei lueta pinnan kokeilemiseksi (Decision 16-1d/1). Säännön 16-1d rikkominen voi tulla kyseeseen kun pelaaja putaten palauttaa pallon sillä linjalla, jolla oma pallo on, mutta silloinkin on tapauskohtaisesti päätettävä, oliko toiminta tarkoituksellista (Decision 16-1d/2)

Timo Huvinen/16.7.2006