Pallo vanhan reiän kohdan päällä, saako pallon siirtää?

Pallo on vanhan reiän kohdan päällä. Saako pallon siirtää tai aluetta korjata?

Vapautusta kyseisestä paikasta ei saa. Sen sijaan esim. reunan saa korjata tai jos vanhan reiän kohta on kohollaan, saa sen tasata (sääntö 16-1c ja Decision 16-1c/3). Korjauksen saa tehdä koko greenin alueella riippumatta siitä, jääkö vanhan reiän kohta puttauslinjalle vai ei.

Timo Huvinen/24.7.2007