Pelaaja on vaihtanut palloa ilmoittamatta peliryhmällensä

Pelaaja on ilmoittanut pelaavansa Callawayn pallolla, jossa on logo. Muutaman väylän kuluttua pelaajan pallo menee väylän vasempaan reunaan, josta koko ryhmä on yksimielinen. Pallolle mentäessä huomataan, että pallo on Callawayn, mutta siinä ei ole logoa. Saako pelaaja jatkaa tällä pallolla vai katsotaanko pallo kadonneeksi?

Kyllä saa. Pelissä oleva pallo on se, jonka pelaaja löi tiiltä riippumatta siitä, onko se sama pallo, jolla edellinen pelattiin loppuun tai ilmoittiko pelaaja pallonsa vaihtamisesta (vastaava Decision 12-2/1). Epäselvyyksien välttämiseksi tulisi toki aina ilmoittaa pallon vaihtamisesta. Tässä tapauksessa pallon sijainti oli selvästi nähtävissä ja koko ryhmä asiasta yksimielinen. Tilanne olisi mutkistunut merkittävästi, mikäli pallo olisi ollut esim. metsässä tai pitkässä karheikossa.

Timo Huvinen/16.7.2006