Saako lyödä varapallon, jos alkuperäisen pallon tiedetään löytyvän?

Saako pelaaja lyödä toisen pallon varapallona (”mielenterveyspallona”), vaikka alkuperäinen pallo tiedetään löytyvän esim. se näkyy keskellä väylää tai forecaddiet näyttävät pallon löytyvän?

Ei saa lyödä. Jos pelaaja tällaisessa tilanteessa lyö teeltä uuden pallon, siitä tulee pelissä oleva pallo, eikä näin ollen ensimmäisellä pallolla saa jatkaa (Decision 27-2a/3). Jos pelaaja jatkaa ensimmäisellä pallolla, hän sortuu väärän pallon pelaamiseen ja jos virhettä ei korjata ennen seuraavalta tiiltä lyömistä, pelaaja diskataan.

Kuitenkin on syytä muistaa, että pelaajalla on oikeus lyödä varapallo, jos epäilys pallon häviämiseen vesiesteen ulkopuolelle tai menemisestä ulkorajojen ulkopuolelle on. Ja pelinopeuden kannalta on hyvä lyödä varapallo sen sijaan, että alettaisiin miettiä seuraako siitä diskausta vai ei….

Timo Huvinen/2.7.2007