Saako tilapäisestä vedestä vapautuksen, kun oikeakätinen pelaaja joutuu esim. puun takia lyömään vasenkätisesti?

Oikeakätisen pelaajan pallo on niin lähellä puuta tai muuta estettä, että pelaajalla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin lyödä vasenkätisesti (kyseessä oikeakätinen pelaaja) tai selkä lyöntisuuntaan päin. Kun pelaaja ottaa lyöntiasennon, hän havaitsee tilapäistä vettä. Saako pelaaja tässä tapauksessa vapautuksen?

Kyllä saa (Decision 24-2b/17). Jos tilapäisestä vedestä vapautumisen jälkeen pelaaja pystyykin lyömään oikeakätisesti, se on sallittua.

Timo Huvinen/24.7.2007

Jaa tämä sivu...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin