Scramblessa joukkueen toinen pelaaja pudottaa vesiesteessä ja pallo vierii veteen

Scramblessa joukkue päättää jatkaa peliään pallolla, joka on vesiesteessä. Kun toinen pelaaja pudottaa pallon, se vierii veteen, mutta ei lähemmäs lippua eikä yli 2 mailanmitan päähän (siis kyseessä luvallinen droppi). Miten jatketaan?

Niin kuin muilla sääntöpalstoilla on todettu, scrambleen ei ole varsinaisia golfsääntöjä. Mutta jos tätä tapausta vertaa tilanteeseen, mitä tapahtuisi lyöntipelissä, jossa pelaaja lyö vesiesteestä pallon outiin ja päättää dropata vesiesteeseen ja se valuu veteen. Siinäkään tapauksessa pelaaja ei saa uusia droppiaan vaan joutuu jatkamaan vedestä tai vapautua 1 rangaistuslyönnillä vesiestesäännön mukaisesti (Decision 26-1/10 sivuaa tällaista tilannetta).

Eli kun pallo vierii veteen, pelaajalle ei jää muita vaihtoehtoja kuin pelata vedestä. Scramblessa ei toinen pelaaja voi ottaa sakkoa samanlaisesta tilanteesta. Mutta kuten sanottua tämä varauksin sääntöjen kannalta katsoen scrambleen soveltaen.

Timo Huvinen/14.6.2009

Jaa tämä sivu...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin