Tiimerkin poistaminen toisen väylän tiiboxissa

Löin palloni toisen väylän tiiboxiin ja tiimerkki jäi lyönnin tielle. Saanko poistaa tiimerkin?

Tiimerkit katsotaan olevan kiinteitä (eikä niitä saa siirtää) pelattaessa avauslyöntiä kyseisellä reiällä, sääntö 11-2. Muuten tiimerkit ovat liikuteltavia haittoja, decision 11-2/1. Eli tässä tapauksessa tiimerkin saa poistaa. Lisähuomiona vielä että jos kentällä on siirtosääntö voimassa, sitä voi käyttää pallon ollessa toisella tiipaikalla (=lyhyeksi leikattu alue).

Timo Huvinen 3.7.2015