Kari Hiukan kirjoittama katsaus kansallisten seniorisarjojen lahtelaistuloksiin sisältää tulokset kauden alusta 27.6 saakka.
M80 tour:
1. osakilpailu Hanko Golf, 33 osallistujaa
– 6. Seth-Veli Järvinen scr
3. osakilpailu ja SM M80 Helsingin Golfklubi, 75 osallistujaa
– 2. ja SM hopeaa Seth-Veli Järvinen
M75 tour:
1. osakilpailu Wiurila, 90 osallistujaa
– 2. Matti Rissanen scr ja hcp
– 16. Seth- Veli Järvinen scr
2. Kurk Golf, 71 osallistujaa
– 8. Matti Rissanen scr ja 13. hcp
– 31. Seth-Veli Järvinen scr
M70 tour:
1. Aurinko Golf, 99 osallistujaa
– 25. Kari Hiukka scr
– 29. Risto Tiainen scr
2. SHG Lakisto, 107 osallistujaa
– 10. Risto Tiainen scr
– 32. Kari Hiukka scr
M65 tour:
1. Harjattula, 107 osallistujaa
– 8. Risto Tiainen scr
– 39. Olli Erkola scr
– 39. Kari Hiukka scr
M60 tour:
2. Vuosaari Golf
– 18. Heikki Jäämaa scr
M80 tourin 3 osakilpailun tour on jo pelattu loppuun ja Seth-Veli Järvinen sijoittui sijalle 5. osallistumalla kahteen kilpailuun. M75 tourilla Matti Rissanen johtaa sekä scr, että hcp sarjaa kahden osakilpailun jälkeen. Osakilpailuja on kaikkiaan 5.
Aluetour:
Suomessa on yhteensä 7 aluetta ja Lahden Golf kuuluu alueeseen, jossa on seurat Päijät- Hämeestä, Kanta-Hämeestä ja Pirkanmaalta. Ensimmäinen osakilpailu pelattiin Hartolassa kesäkuun alkupuolella, jossa oli osallistujia yhteensä 142 kolmessa naisten ja viidessä miesten sarjassa. LG pelaajia oli mukana 15. Aluetourilla pisteitä saa 20 parasta pelaajaa, joista seuraavat sijoittuivat pisteille. Kilpailut pelataan HCP lyöntipeleinä.
M75
15. Seth-Veli Järvinen
M70
2. Jukka Jäppinen
15. Reijo Kilpeläinen
16. Kari Hiukka
N70
7. Eva Jare
11. Maritta Vuorinen
M65
4. Olli Erkola
18. Tapio Lampinen
M60
10. Risto Tiainen
N50
6. Elina Lampinen
Kaikki kilpailut ja tulokset löytyvät osoitteesta www.suomengolfseniorit.fi
Kilpailut jatkuvat heinäkuussa eri sarjojen SM kilpailuilla ja aluetourin 2. osakilpailu pelataan 19.7
Tawast Golfissa.
– Kari Hiukka